Lista aktualności Lista aktualności

O, rudy, rudy, rudy rydz!

O, Rudy, rudy, rudy, rudy Rydz!

Święto Rydza to cykliczne wydarzenie organizowane przez Gospodarzy Starego Domu Zdrojowego w Wysowej i Stowarzyszenie „Na Grzyby” z Dobranowic w miejscowości uzdrowiskowej Wysowa Zdrój .

Tegorocznym partnerem wydarzenia były Lasy Państwowe. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wraz z Nadleśnictwem Łosie oraz Nadleśnictwem Nawojowa przygotowały szereg atrakcji. Niewątpliwie jedną z nich było „Polowanie na Rydza”, gdzie pod opieką leśników z Nadleśnictwa Łosie osoby z całej Polski mogły zasiąść do bryczek i rozpocząć zbieranie rydzy. Konkurs był nie lada wyzwaniem….jednak duże doświadczenie i znajomość terenu zaowocowało tym, że kosze były pełne.....grzybów.

Tegoroczne hasło przewodnie to: „Las w kuchni, kuchnia w lesie”, a motto organizatorów głosiło: Tej jesieni kuchnię przenosimy do lasu i gotujemy z tego, co rodzi Matka Natura. W końcu prawdziwe dobro to DOBRO Z LASU.

Zakupiony samochód przez RDLP W Krakowie w ramach projektu „Las energii”, stoisko edukacyjne oraz stoisko „Dobre z lasu” czyli produktów pochodzących z polskich lasów były zdecydowanie atrakcją dla odwiedzających.

Warsztaty organizowane przez leśników  cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, do tego stopnia, że wszystkie zostały zapełnione. Prowadzone były m.in.:

Las w słoiku- czy możliwe jest zamknięcie roślin na stałe w słoiku bez wymiany gazowej? Jak to się dzieje, że mimo tej wymiany rośliny doskonale radzą sobie w takich w takich warunkach. Na te i inne pytania można było się dowiedzieć i wykonać swój własny „las”

Domki dla owadów zapylających - insect hotel -Jak ważne są zapylacze we współczesnych czasach, czy jakość zapylania ma wpływ na plon w naszym ogrodzie? Domki wykonywano w okrągłym dziuplastym drewnie z materiałów w 100% naturalnych, teraz tylko czekamy, aż ktoś w nim zamieszka!

karmniki i budki dla ptaków – i tutaj leśnicy nie zawiedli, gdyż tak jak w poprzednich latach ich zbijanie sprawiało niezwykłą frajdę....nie tylko dzieciom!

Dzięki otwartym spotkaniom w namiocie edukacyjnym można było posłuchać prelekcji i porozmawiać z leśnikami  o ich codziennej a jakże różnorodnej pracy, bogactwie otaczających lasów, rykowisku (obecnie występującym), bezpiecznym pobycie w lesie, o dużych drapieżnikach i zawiłościach związanych z populacją bobra w Polsce oraz o 95 latach działalności Lasów Państwowych.