Lista aktualności Lista aktualności

DZIKIE STOŁY 2019

Nadleśnictwo Łosie po raz pierwszy miało przyjemność wziąć udział w cyklicznej imprezie organizowanej przez Towarzystwo z Beskidu Niskiego „ Dzikie Stoły”. To wydarzenie odbyło się na terenie leśnictwa Wysowa, w miejscowości Blechnarka. Leśnicy biorący udział w tym przedsięwzięciu zorganizowali stoisko o charakterze edukacyjno-promocyjnym pośród …. „dzikich  stołów”. Nasz leśnik-przewodnik zabrał grupę osób na leśną wycieczkę, gdzie opowiadał o Lasach Beskidu Niskiego, .... o bobrach, które to od dawna zadomowiły się na tym terenie oraz o małej retencji górskiej. Zarówno dorośli jak i dzieci mogli posłuchać na temat roli pszczoły miodnej i pszczoły samotnicy w leśnym ekosystemie oraz innych  zapylaczach. Przygotowane rekwizyty pomogły poznać ich domy,  zmysłami  odczuć  różnice w różnych gatunkach drewna i posłuchać o gospodarce drewnem oraz roli drewna we współczesnym świecie. Leśnicy spotkali się z dużą aprobatą osób biorących udział w tej imprezie.

Dziękujemy! 

 

 

Najlepiej to wydarzenie opisuje sam organizator.......

 

 

 

W BESKIDZIE NISKIM

 

 

 

Przejść parę kilometrów górskim szlakiem, przeskoczyć przez strumień, zatrzymać się na chwilę, by odetchnąć i poobserwować kołującego orła bielika.

Na chwilę, bo na końcu wycieczki czekają nakryte już stoły. W cieniu starej cerkiewki w Bielicznej, wśród pastwisk Regietowa Wyżnego, na końcu wsi Blechnarka czy przy zdziczałych sadach na Odernem.

W Beskidzie Niskim przyroda i krajobrazy oszałamiają o każdej porze roku. Zimą zapierają dech w piersiach ośnieżone buczynowe i jodłowe lasy, latem ciepłe wieczory, pachnące ziołami, zachęcają do łapania w słoiki świetlików.

I rozkoszowania się lokalnymi przysmakami, które po spacerze, smakują jak mało co!

Kozia bryndza, owczy bundz, kiełbasy z blaszanej wędzarni, wszelakie smarowidła, warzywa z przydomowego ogródka, marynowane borowiki, kiszone rydze, chleb na zakwasie, podpłomyki z blachy. Owsiany żur, bigos z suszonymi podgrzybkami, pieczony indyk i… dzikie doły. Doprawione świeżymi ziołami mięso i warzywa - przykryte darnią i upieczone w ziemnym dole.

 

Lemoniada z kwiatów czarnego bzu, źródlana woda z miodem spadziowym, kompot doprawiony korzeniami. Tarty z jagodami i marcepanem, drożdżowe ze śliwkami, ciasto czekoladowe. Grybowskie piwo chłodzone w strumieniu.

I koce na trawie. Ognisko. Muzykanci z sąsiedniej wsi. Śpiewy. Rozmowy. Nowe przyjaźnie.

Wspomnienia na cały rok.

Na całe życie.