Lista aktualności Lista aktualności

DZIEŃ BEZ FOLIOWYCH OPAKOWAŃ

23 stycznia 2020 roku odchodzimy DZIEŃ BEZ FOLIOWYCH OPAKOWAŃ.

Z roku na rok ilość wytwarzanych odpadów w Polsce rośnie. Przeciętny Polak wytwarza ponad 300 kg odpadów rocznie. Większość rzeczy jakie zostają wyrzucone nadają się do ponownego przetworzenia, aby nastąpiła dekompozycja odpadów potrzeba od kilku do kilkunastu lat.

Wydawałoby się, że czas rozkładu nawet najbardziej naturalnych odpadów jakimi są bioodpady jest niewielki. Otóż szacuje się, że czas dekompozycji takich odpadów trwa nawet do kilku miesięcy, podobny czas rozkładu ma papieru. Z kolei plastik i inne tworzywa sztuczne ulegają dekompozycji nawet przez tysiące lat. Degradacja zwykłej foliowej reklamówki może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy rocznie na świecie produkuje się ich około 1 bilion, nieprawdopodobne? a jednak.

Co możemy zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim ważne jest uświadomienie sobie ile szkody mogą wyrządzić w środowisku śmieci, których wyprodukowanie pochłania dużą ilość energii, pracy ludzkiej i surowców. Możemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, zamienić plastikowe torby na te wykonane z bawełny, papieru, segregować śmieci w szkole, w pracy w domu, ale przede wszystkim edukować nasze małe społeczeństwo, to wszystko zależy od nas.

W tej kwestii Matce Naturze będzie potrzebna Nasza pomoc! :)